2018. május 13., vasárnap

A Facebook az ördögtől való? Imádjam vagy utáljam?


Már régóta kikívánkozik belőlem ez a gondolat. Lehet, hogy ez kicsit a pohár félig tele vagy félig üres esete, és lehet azért van, mert általában optimistán és bizakodóan állok az élethez, de bosszant kicsit, hogy sokszor futok bele abba, hogy mennyire szörnyű dolog a Facebook, az okostelefon, az internet, és hogy micsoda egy romlott világban élünk, ahol már az emberek okostelefon nélkül nem is tudnak létezni.

Én kicsit másképp látom ezt, a telekommunikációs eszközök, az internet, a közösségi média, mind kommunikációs csatornák. Intenzív, gyors és széleskörű kommunikációs csatornák.

Én pedig szeretek kommunikálni. A kommunikáció nem egy öncélú és egyoldalú dolog, vagyis optimális esetben nem az. Van benne érdeklődés más emberek iránt és van benne egy olyan dolog, hogy te is szeretnél érdekessé válni mások szemében. És ebben is van egy egészséges egyensúly, mint minden másban.

Mit adott nekem a Facebook? Azt, hogy tudom régi barátaimmal, régi osztálytársaimmal, akik azóta már szétszéledtek az országban, sőt a világban is, mi történik. Kinek mekkora és milyen szép családja van, hol él, jól van-e. Mivel már a telefonszámukat nem tudnám kideríteni, főleg mert még az én időmben nem is voltak mobiltelefonok, ezért, ha nem lenne a Facebook, akkor azt sem tudnám kivel mi van.

Jól esik, ha néha egy régi ismerősöm, aki lehet épp egy távoli országban él, ír egy üzenetet, vagy belike-olja egyik képemet vagy hozzászól vagy gratulál szülinapomkor. És gondolom neki is jól esik, mikor én teszem ezt.


Nem tudom azt mondani, hogy a Facebook ördögtől való, hiszen nagyon sok emberrel a Facebookon keresztül tartom a kapcsolatot és az egyik fő kommunikációs csatornám a világ felé.

Mikor például agresszív hazugságáradattal bombázták a vallásom a médiában, akkor a Facebook volt az a csatorna, amin keresztül el tudtam mesélni videóim formájában az ismerőseimnek, hogy mi a valóság. A Facebooknak köszönhetem, hogy ezeken a videókon azóta már több mint 70 000 megtekintés van.

És nem szégyellem bevallani, hogy a vállalkozásomban sok-sok millió forintot kerestem már a Facebookon keresztül.

És igenis azt is bevallom, hogy jól esik, ha kiteszek valami eredményt, például, hogy lefutottam egy félmaratont, és a barátaim gratulálnak, vagy csak egyszerűen dobnak egy like-ot. Igenis jól esik a bíztatás, a kedves szavak.

És igen, egy nagyon gyors világban élünk és rengeteg ismerősünk van, mert van autó, repülő, telefon, internet és az ember sokkal több embert tud megismerni, mint régen mikor mondjuk leélte az életét egy 5000 fős faluban és 50 évig ugyanaz volt a szomszédja. És igen kevesebb idő jut a szeretteinkre is, mert sokat dolgozunk, mindenki hajt, mint az őrült, kemény a mai világban megélni, sokszor még a hétvégét is átdolgozzuk. Nem úgy van már, hogy kimész a kertbe és leszeded a gyümölcsöt a fáról, más világban élünk.

És igenis szerintem sokat számít, ha belike-olod vagy hozzászólsz egy régi vagy távoli ismerősöd képéhez, akivel nem lenne már kapacitásod ebben a rohanó világban tartani a kapcsolatot, de mégis jelzed vele, hogy tök jó, hogy létezel és örülök a sikereidnek, az örömeidnek vagy a kisbabádnak.

Azt mondják egy like nem számít. Én azt mondom: igen, számít. Mert kommunikáció, mert „szeretet” és törődés a másikkal, még ha egy digitalizált, egyszerűsített változatban is.

Ha valakit pedig szeretnél élőben látni, a Facebook nem akadályoz meg abban, hogy felhívd. Tehát ne mondd azt, hogy elszemélytelenedtek a kapcsolataid. Az nem Zuckerberg hibája, ha nem találkozol vagy hívod is fel néha a szeretteidet.

És az sem Zuckerberg hibája, hogy vannak emberek, akik eltorzult módon használják a Facebookot. Akik trollkodásra, bomlasztásra használják, vagy akik egy hamis képet mutatnak az életükről a közösségi médián keresztül.

Hidd el, ez nem a Facebook hibája. Ha egy szigeten sátoroznánk, akkor ezek az emberek sátra lehet kívülről csillogó és menő lenne, de benne pedig egy jó nagy trágyarakás bűzölögne. Ez inkább ilyen emberi kérdés, hogy valaki hamis képet mutat magáról és tök mindegy, hogy Facebook vagy nem Facebook, valószínű minden szituációban ezt teszi.

A Facebook egy kommunikációs csatorna és mindenki olyan minőségben fogja ezt fogyasztani és használni amilyen az ő személyisége. Egy kalapáccsal lehet szöget beverni, de szétzúzni egy tányért is. Az emberen múlik, mire használja a kalapácsot.

Szóval nem gondolom, hogy a Facebook ördögtől való, vagy nem kéne használnunk vagy le kéne törölnünk róla magunkat.

A személyiségedet tudod fejleszteni, hogy minél okosabban és kifinomultabban használd ezt kommunikációs csatornát a céljaid eléréséhez.

Ha szeretnél embereket megérinteni, a véleményed elmondani, vagy csak viselkedéssel jó példát mutatni a környezetnek és ezzel hatni rájuk, akkor csináld.

Posztolj, mesélj, mondd el a gondolataid, tedd ki a nyaralásod, a szülinapod, a gyereked, engem érdekel mi van veled. Én kíváncsi vagyok Rád. És köszönöm, hogy te is kíváncsi vagy rám!

Boróka

Ha tetszett, oszd meg

Népszerű bejegyzések